Logo

Nauczanie przypadków gramatycznych (na przykładzie narzędnika)

Date

Monday, February 10, 2025

Time

07:00 PM Europe/Warsaw

Convert to my timezone
This event is certified, please provide correct information.
This field is required.
This field is required.
This field is required.
Required fields
If you have already registered and can't locate your registration confirmation email, click here!
The email address is incorrect. Please double-check your email address.

A confirmation email with logging details has been sent to the provided email.

System configuration test. Click here!

Agenda

Nauczanie przypadków gramatycznych (na przykładzie narzędnika)

 Bezpłatny webinar dla nauczycieli języka polskiego jako obcego.

10.02.2024, poniedziałek, 19:00

prowadzenie: dr Michalina Rittner


Każdy uczestnik spotkania otrzymuje imienny certyfikat. Uwaga! Certyfikat wystawiany jest na dane wpisane w formularzu rejestracyjnym.

Certyfikat przesyłany jest w mailu po zakończeniu wydarzenia. Należy pobrać go samodzielnie, bezzwłocznie, po zakończeniu spotkania.


     Przypadki stanowią jedno z wielu zagadnień gramatycznych, których opanowania wymaga się od osób uczących się języka polskiego jako obcego, niewątpliwie jednak jest to zadanie niełatwe zarówno dla samych studentów, jak i dla lektorów. Przypadki sprawiają trudność wszystkim kursantom - i tym znającym inne niż polski języki słowiańskie, i tym, którzy nimi nie władają, a błędy deklinacyjne zdarzają się nawet na wyższych poziomach zaawansowania. Co zatem robić, aby nauczanie-uczenie się tej części polskiego systemu gramatycznego było efektywne? Z pewnością warto zastanowić się nad tym, jakie techniki nauczania wykorzystać oraz jakie materiały dydaktyczne wybrać. Warto ponadto przypomnieć sobie podstawowe funkcje poszczególnych przypadków, a także zwrócić uwagę na proponowaną przez lingwistów typologię języków. Przyjrzenie się tym właśnie zagadnieniom może bowiem pomóc uczyć (się) przyjemniej i skuteczniej.

dr Michalina Rittner

Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, lektor języka polskiego jako obcego. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia dla cudzoziemców, zarówno z języka polskiego ogólnego, jak i specjalistycznego (historia sztuki i kultury, słownictwo architektoniczne) na wszystkich poziomach zaawansowania językowego. Posiada także doświadczenie w zakresie nauczania poprawności językowej Polaków – przede wszystkim studentów kierunków filologicznych, w tym o specjalności tłumaczeniowej. Jest autorką ćwiczeń udostępnianych w Strefie Nauczyciela prowadzonej przez Wydawnictwo Prolog. W 2021 r. opublikowała podręcznik dla obcokrajowców pt. Sztuka bez granic. Interesuje się zagadnieniami gramatycznymi i semantycznymi oraz zarządzaniem w edukacji, zwłaszcza w odniesieniu do szkół językowych.

Prolog Publishing

Krakowskie wydawnictwo specjalizujące się w podręcznikach i pomocach dydaktycznych do nauki języka polskiego jako obcego. Wydawca serii Hurra!!!, Testuj Swój Polski, Survival Polish, Polski w ćwiczeniach, Czytam po polsku, Polski dla dzieci, Polski w szkole.